(function(m,e,t,r,i,k,a){m[i]=m[i]||function(){(m[i].a=m[i].a||[]).push(arguments)}; m[i].l=1*new Date();k=e.createElement(t),a=e.getElementsByTagName(t)[0],k.async=1,k.src=r,a.parentNode.insertBefore(k,a)}) (window, document, "script", "https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js", "ym"); ym(53249029, "init", { clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true });

ZGA TEKLONOJİSİ

Vitiligo

VİTİLİGO NEDİR?

 

Vitiligo, vücudun  farklı bölgelerinde beyaz lekelerin görüldüğü bir cilt anormalliğidir .Bu  anormalliğin nedeni ise  ciltteki renk pigmenti yapan hücrelerin yok edilmesidir. Bu hücrelere melanosit adı verilir . Vitiligo ağız, burun içindeki dokuyu   ve gözü de etkileyebilir.

Vitiligo rahatsızlığının nedeni tam olarak bilinmemekle beraber,  bu hastalık  bağışıklık sisteminin yanlışlıkla bazı hücrelere saldırdığında ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkla , bağışıklık sistemi derideki melanositleri yıpratabiliyor. Yapılan bazı araştırmalarda ise melanositlerin kendilerini yok ettiği düşüncesi öne sürülüyor. Bir diğer araştırmada ise  güneş yanıkları veya sitres, duygusal yıkım gibi  olayların vitiligoya sebep olabileceğini düşülmektedir. Ancak bu olayların vitiligoya kesin olarak neden olduğu kanıtlanmış değildir. Aslında vitiligo rahatsızlığı, cildin pigment hücrelerinin, melanositlerin belirli alanlarda yok olduğu bir durumdur, bu rahatsızlıkla  vücudun herhangi bir bölgesinde cildin renginin kaybolarak beyaz lekeler haline dönüşmesidir. Vitiligo, lokal olarak bir bölgede görülebilir yada vücutta farklı bölgeleri de etkileyebilir. Bu rahatsızlık  genellikle , 40 lı yaşlardan  önce görülen bir rahatsızlıktır. 20 yaşından önce  görülmesi ise  daha olasılılklıdır. Bu hastalığın  ailelerde genetik olarak görülme olasılığı daha fazladır.  Vitiligo bazen tiroid disfonksiyonu da dahil olmak üzere başka  tıbbi olaylarla ile bağlantılıdır.. Bu rahatsızlığın  bir bölgeye dağılıp  dağılmayacağını veya uzun süre kalmayacağını belirlemenin bir başka yolu yoktur.

Vitiligo ağrılı bir süreç değildir ve önemli sağlık sonuçları olmaz; Bununla beraber, duygusal ve psikolojik sonuçlar getirebilir. Bazı tıbbi tedaviler, durumun aciliyetini azaltabilir fakat tedavi edilmesi zor bir süreç ve durumdur . Vitiligoyu engellemenin bir yolu henüz bulunmuş değil  ancak cildin görünümünü iyileştirip hafifletmek  için özel bazı kremler kullanılabilinir.

Vitiligonun belirtilerinden bahsedecek olursak, en önemli belirtisi ciltte oluşan beyaz lekelerdir, Bu lekeler , cildin güneşe aşırı maruz kaldığı bölgelerde daha fazla olmaktadır. Lekeler yani yamalar  eller, ayaklar, kollar, yüz ve dudaklarda görülür. Beyaz yamaların görüldüğü diğer yerleri belirtecek olursak,

– Koltukaltı ve kasıklarda
– Ağız kısmında
– Gözlerde
– Burun deliklerinde
– Göbekte
– Üreme organlarında
– Rektal alan gibi bölgelerde karşımıza çıkar.

VİTİLİGO ÇEŞİTLERİ VE SINIFLANDIRILMASI

Konjenital

Albinizm: Kalıtsal Bir hastalıktır. İki tür çeşidi vardır, bunlar Kısmi Şekli, tek yada birçok alanda pigment yokluğu ile anlatılır. Total Şekil ise  deri, kıl ve ekleri veya iriste melaninin tam Yokluğu İle anlatılır.

Kazanılmış

1.       Klasik Lökoderma yani klasik vitiligo

2.       İkincil Yada Semptomatik Lökoderma dediğimiz kavram ise  Bazı İnflamatuar Hastalıklar Geçici Pigment Kaybına Neden Olabiliyorlar

3.       Meslek Hastalığı Olarak Ortaya Çıkan Lökoderma ise  Sıklıkla Katekol Arksi Fenolik Bileşenleri Ve Kimyasal Hipomelanosis Gibi Maddeler meydana getirebiliyor ayrıca Monobenzil Eter Hidrokinon İçeren Kauçuktan Yapılmış Eldiven Giyen Zencilerin Ellerinde Ve Önkollarında Lökoderma meydana geldiği  Gözlenmiştir.

4.       Psödo-Lökoderma ise  Derideki Nedbe Dokusu, Güneş Işığı İle, Normal Deriye göre Daha Beyaz renginde gözükmektedir.

5.       Kontakt Lökoderma ise Bazı Kimyasallarla Temas halinde  Pigment Kaybı Ortaya Çıkıyor. Kauçuk Ayakkabı, Hintli Kadınların Alnına Yapıştırıcı Madde İle Taktığı Bir Süs Eşyası Olan “Bindi”, Kauçuk Eldivenler Ve Bazı Prezervatifler De Depigmentasyona  sebep oluyor.

 

Görüntü Ve Lezyonun Dağılımına Göre Sınıflandırılması

1.       Akrofasiyal Vitiligo: Beyaz Alanlar simetrik olarak dağılır

2.       Vitiligo Vulgaris: Bedenin Çeşitli Yerlerine Rasgele Dağılabiliyorlar

3.       Dermatomal Vitiligo: Tüm ciltte temel görünümleriyle sınırlı çeşittedir,

4.       Yaygın Vitiligo: Beyaz Alanlar Bedenin Genellikle  Simetrik Yada Asimetrik Olarak dağılıp Kemik Çıkıntıları Üzerinde Belirgin durumdadır.

5.       Halo Nevüs / Sutton Nevüsü: Oval veya  Dairesel Biçimde Sınırlı olarak göze çarpar

Güncel Sınıflandırma

1.       Lokalize olarak

1.       Fokal olarak

2.       Segmental olarak

2.       Yaygın olarak

1.       Akrofasiyal: Yüzde kol ve Bacakların DışKısımlarında  Beyaz Alan Vardır.

2.       Vulgaris: Beyaz Alanlar Klasik Olarak Simetrik veya Asimetrik Şekilde Dağılmıştır.

3.       Üniversal (Total): Tam ve ya  Tama Yakın Olarak Tüm Vücutta görülür.

 

Son  olarak şunları söylemek gerekirse stresli bir yaşam tarzından uzaklaşmak vitiligoya karşı koruyucu önemli bir durumdur.. Strese bağlı gelişen vitiligo çoğunlukla yüz gibi yağ maddelerinin yoğun olduğu bölgelerde meydana gelir.

Bağışıklık sisteminde gelişen olumsuzluklar direk vitiligoya sebep olur  bu yüzden bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok önemlidir,  bunun için de yeterli miktarda su içmek gerekir ve en önemlisi  sağlıklı yani doğal beslenip sürekli hareket edip, doğru ve sağlıklı güneş ışığından yararlanmak gerekiyor.

Fiziki travmalar da vitiligo oluşumuna etki eder. Bu sebeple fiziki travmalardan kaçmak hastalığa karşı korunmak demektir.

Aşırı  güneş ışığına maruz kalmak vitiligoyu arttırabilir. Melanositler protein yapısındadır. Güçlü  güneş ışığı ısı ve kimyasal temas hücrelerin yapısını bozarak melanin üretimini engelleyip ve buda vitiligoyu tetikliyor. Öncelikli olarak güneşten sağlıklı yararlanmalı ve güneş ışığına çıkarken doğal koruyucu kremler kullanılmalı.

Egzersize bağlı düzenli bir şekilde tekrarlayan hareketlerde sürtünme ve travma sonucu eklem bölgelerinde vitiligo oluşabiliyor. Bu durum çoğu insanda gelişmese bile bazı insanlarda görülebiliniyor.

Ciltte gelişen iltihapla ilgili bir durumla beraber vitiligo ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle bulunan ciltte iltihablanmaya neden  olacak  maddelerden, kimyasal peelinglarden , gözenekleri kapatan kozmetik ürünlerden, deodorantlardan ve rol onlardan, ağdadan uzak durmak en iyisi. Tabi en önemli uzak durmanız gereken  sigara kullanımı..

Potasyum sorbat, Sodyum benzoat, Sodyum propiyonat, gibi benzeri koruyucu maddeler ve Monosodyum glutamat içeren ,sodyum nitrat gibi renklendirici maddelerin tüketilmemesi gerekiyor aksi durumda vitiligonun ilerlemesini sağlıyor. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi  zengin ve zararlı olan bu ürünler, konservelerin tüketiminden uzak durmak çok önemli bir durumdur. Kısacası son olarak şunu söylemek gerekir ki, toksik etki bırakacak maddelerden uzak durmak cilt ve genel sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

 

zeghy krem

zeghy krem kullanıcı yorumları 

leke kremi 

çil kremi